Shape, arrow

Description automatically generated

אנציטרוס

 

 

 

שמות נוספים

Bristlenose Pleco, Bristlenose Pleco, Bristlenose Catfish, Bushynose Catfish, Brushmouth Pleco, Bristlenose Common, Bristlenose Common, Bristlenose Common, Veiltail Bristlenose, Piebald Bristlenose, Albino Veiltail, Golden Ancistrus

 

מָקוֹר

הדגים המוזרים האלה נמצאים בכל אגן נהר האמזונס

הם חיים בזרמים צלולים וזורמים במהירות ואוהבים להסתתר מתחת לעצי סחף

 

איך לקבוע את המיןניתן לקבוע את המין בערך בגיל שישה חודשים, ולהגיע לבגרות בערך באחד עשר חודשיםלנקבות יש מוטות קצרות, דקות ומחודדות על החוטםלזכרים יש מוטות ארוכות ועבות יותר המכסות את החוטם.

 

רבייה

רבייה קלה.

אנציטרוס לרוב יתרבה במיכל קהילתי אם יסופקו מערות מתאימות.

דגים אחרים, במיוחד ציקלידים , יכולים לאכול את האנציטרוסים אם הם יהיו קטנים מספיק לצריכה.

ספק מערות אופקיות ארוכות במקצת מגופו של הזכר, וגדולות מספיק כדי שייכנס פנימה עם סנפיריו מורחביםהמערות הטובות ביותר נקדחות לתוך עצי בוץ או סחף, או מגולפות מתוך הצד התחתון של ענףכמה מגדלים השתמשו בצינור פלסטיק בגודל מתאים.

זכרים יחפשו את המערות הללו ויפתו נקבות להיכנס ולהטיל ביציםלאחר שהיא מטילה ביצים, לנקבה אין יותר קשר עם גידול הדגיגיםהזכר יישאר במערה עד לבקיעת הביצים (6+ ימים) והדגיגים ילמדו לשחות חופשית (4+ ימים)הוא ינסה לשמור אותם במערה זמן רב ככל האפשר, אבל ברגע שהם ילמדו לשחות חופשית, הם יעזבו לחפש מזוןמגדלים רבים זכו להצלחה רבה בהוצאת המערה עם הזכר והביצים לאחר ההפריה למיכל דגירה בטוח, כדי למנוע מהדגיגים לברוח ולהאכל על ידי תושבי האקווריום האחריםמגדלים אחרים לוקחים רק את המערה עם הביצים, מה שאולי יאפשר לזכר להתחיל לאכול מוקדם יותר כדי להתאושש.

להאכיל אצות מטגנים, פתיתי אצות, טבליות ספירולינה ואפונה קפואה כשהקליפות הסרוהסרת הקליפות מהאפונה חשובה לדגיגים קטנים, שעלולים להילכד בקליפה ואולי למותהדגדגים אינם מסוגלים לנגוס דרך הקליפה עד שהם בני מספר חודשים.

זוגות מסוימים יפיקו מקבץ חדש של ביצים כל 4-6 שבועותמקבץ מכיל בין 40-250 דגיגונים.

 

 

תאימות האקווריום

 

אנציטרוסים הם תושבי אקווריום שלווים לחלוטיןהם יעבדו היטב באקווריום קהילתי שליוהם יתגוררו יחד עם מינם, אבל שני זכרים עשויים לריב על טריטוריה.

 

תזונה

יאכלו מספר רב של מזונות מבוססי ירקות, כולל אצות רכות , מלפפון, פטריות, אפונת גינה קלופה, תרדקישואים , כדורי שפמנון ופתיתיםכמויות קטנות של תולעי דם או אדמת קצוצה. מדי פעםדגים צעירים יטו לתזונה בשרית יותר שתכלול מזונות חיים קטנים כמו שרימפס מלח ודפניה .

מין זה זקוק למקור של עץ ללעוס.

 

משטר האכלה

ניזון מאצות ללא הרףאם המיכל נמוך באצות , האכילו טבליות אצות נוספות או ירקות אחרים מבושלים כמצוין לעיל.

דג זה יאכל את פני השטח של חרבות אמזונס (ועלים דומים אחרים של צמחים) וישאיר בהם חורים מחורצים אם לא יאכילו אותו מספיק!

 

פרטים על הסביבה

יהיה להם עדיף אקווריום עם צמחיה והרבה מקומות מסתור

אקווריום 120 סמ יכול להכיל 2 זוגות אנציטרוסים.

מומלץ מאוד להוסיף עצים לאקווריום.

צריכים להזהר עם פילטרים ומחממי מים במיוחד עם דגדגים צעירים שמחפשים מסתור בכל מקום.

 

התנהגות

מאוד עדיןדגים קהילתיים אידיאלייםלעתים קרובות נראה במהלך היום כאשר הוא צעירהכי פעיל בלילה כשהוא בוגרזכרים בוגרים יהיו טריטוריאליים מול זכרים אחריםאם קונים כשהם צעירים מאוד אז הם יהיו יותר רגילים אליך ולכן נראים יותר במהלך היוםהיזהר מלהיות איטי עם דגים בעלי צד גבוה מכיוון שהפלקוסים הללו עשויים לפתח טעם למעילי רפש.

 

זיהוי

דגיגים צעירים נצפים במהלך היום באקווריום.

כאשר הם בוגרים, הם הופכים להיות פעילים בעיקר בלילה.

זכרים בוגרים יהיו טריטוריאליים כלפי בני מינם הזכרים.

אם קונים אותם שהם בגיל צעיר, סביר להניח שתראו אותם יותר במהלך היום כי הם יהיו רגילים אליכם.

 

 

הערות מיוחדות

לאנציטרוסים כמו לפלקוסים רבים, יש הסתגלות לאקווריומים עם מעט חמצן. מערכת העיקול שלהם בולעת חמצן שהם עולים לפני השטח כמו בזן הקורידוסים .

רכישת פריטים צעירים באורך של פחות מ-5 ס"מ חייבת להיעשות בזהירות. הם שבירים במיוחד בגודל הזה ויש לנסות אותם רק על ידי מגדלי דגים מנוסים עם אקווריומים ותיקים שופעי אצות מוכנים ובקטריה.